KERAPOXY CQ - škárovanie epoxidovou maltou bez obáv

Škáry medzi keramickými obkladovými prvkami alebo sklenenou mozaikou nie sú len dekoračným prvkom. Majú priamy vplyv na životnosť dlažby a obkladu. Pozornosť treba venovať vlastnostiam, ako sú napríklad zvýšená vodoodolnosť, znížená nasiakavosť, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt a stálofarebnosť. Na výplň pevných škár v priestoroch s vlhkou prevádzkou je vhodné používať maltu na báze reaktívnych živíc (epoxidová) alebo maltu s obsahom špeciálnych hydraulických spojív. Každá z nich má svoje prednosti. Mnohých od práce s epoxidovou škárovacou maltou odrádza najmä obava z náročnosti jej spracovania. V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne druhy epoxidovej malty, ktoré sa vyznačujú jednoduchým spracovaním a ľahkou čistiteľnosťou.

Pracovný postup
Škáry musia byť suché, čisté, zbavené prachu a prázdne najmenej do 2/3 hrúbky obkladového prvku. Nadbytočné lepidlo alebo maltu treba odstrániť ešte za čerstva. Pred škárovaním sa treba uistiť, že lepidlo, ktoré sa použilo pri lepení, je vytvrdnuté a uvoľnilo väčšinu svojej vlhkosti. Škáry nesmú byť v priebehu prác vlhké. Kerapoxy CQ -  dvojzložková epoxidová škárovacia malta na obkladové prvky z keramiky a mozaiky sa mieša zo zložiek A (živica) a B (tužidlo) v pomere 9 : 1. Zložka B sa vyleje do nádoby so zložkou A. Mieša sa niekoľko minút pomocou elektrického miešadla pri nízkych otáčkach, až kým nevznikne hladká pasta.

Počas miešania sa malta nesmie prehriať, pretože by to mohlo viesť k skráteniu možnosti jej spracovania. Maltu treba spracovať do 45 minút od zamiešania. Na škárovanie sa odporúča používať vhodné náradie, teda gumenú stierku. Po nanesení zmesi sa treba uistiť, že škáry sú kompletne vyplnené. Po vyškárovaní sa z povrchu obkladu dokonale odstráni nadmerné množstvo malty použitím gumenej stierky. Gumenú stierku treba ťahať v šikmom smere. Po vyškárovaní je nevyhnutné povrch očistiť ihneď, kým je malta ešte čerstvá. Na prvotné čistenie povrchu obkladu sa odporúča použiť špeciálny špongiový nástavec nasiaknutý čistiacim a dezinfekčným prostriedkom. Špeciálny nástavec musí byť pri čistení úplne nasiaknutý vodou a počas čistenia by sa mal často vymývať v čistej vode. Vždy sa treba uistiť, že malta sa pri čistení nevymýva zo škár. Nadmerné množstvo tekutiny sa z vyškárovanej plochy odstráni pomocou celulózovej špongie. Ak je hubka znečistená živicou, je potrebné ju vymeniť.

Na finálne dohladenie povrchu škáry sa použije špongia. Je veľmi dôležité, aby po finálnom dohladení nezostali na povrchu obkladu žiadne stopy malty. Prípadné dodatočné odstránenie by bolo veľmi náročné – z tohto dôvodu je potrebné špongiu často vymývať v čistej vode. Nadmerné množstvo vody sa dá z vyškárovanej plochy odstrániť aj špeciálnymi gumenými stierkami. Povrch možno vystaviť chemickým účinkom po troch dňoch. Pri škárovaní dlažby možno podlahu vystaviť ľahkej pešej prevádzke už po 12 hodinách (pri +20 °C).

 

KERAPOXY CQ

Dvojzložková epoxidová škárovacia malta na báze reaktívnych živíc Kerapoxy CQ je odolná proti tvorbe a rozmnožovaniu mikroorganizmov. Je vhodná na škárovanie keramických obkladov, obkladov z prírodného kameňa a sklenej mozaiky v interiéri aj exteriéri. Obzvlášť vhodná na škárovanie veľkých plôch. Malta je odolná proti kyselinám a ľahko čistiteľná. 

 

 

 

 

 

        1. Kerapoxy CQ - dvojzložková epoxidová škárovacia malta (pomer
            zložiek A : B = 9 : 1)
        2. Zmiešanie zložiek A + B elektrickým nízkootáčkovým zariadením

        3. Správne zamiešaná malta, pripravená na škárovanie
        4. Aplikácia Kerapoxy CQ špeciálnou gumenou stierkou

        5. Čistenie zaškárovaného povrchu čistiacou špongiou Scotch Brite® 
        6. Dočistenie povrchu mäkkou špongiou

      

       7. Mozaika vyškárovaná s použitím Kerapoxy CQ

 

 

 

 

   

Viac informácií nájdete na www.mapei.sk