CVERNOVKA - Mapei partnerom kreatívneho priestoru

Ateliéry a dizajnové štúdiá z Cvernovky sa sťahujú do bývalej chemickej priemyslovky

Bývalá chemická priemyslovka v Krasňanoch sa stane novým domovom pre architektov, dizajnérov a ďalších kreatívnych ľudí, ktorí do polovice tohto roka pôsobili v kultových priestoroch bratislavskej Cvernovky. Mapei ponúkol pomoc pri rekonštrukcii.


Bývalá cvernová továreň sa vďaka svojim posledným nájomníkom stala fenoménom a symbolom kreatívneho priemyslu v Bratislave. Od polovice tohto roka sa však v tejto lokalite stavia moderná rezidenčná štvrť.
Kreatívci si preto museli hľadať nový domov. Po dohode s Bratislavským samosprávnym krajom sa ateliéry a štúdiá nasťahujú do priemyselnej školy chemickej na Račianskej ulici. Skôr ako tu vznikne kreatívne centrum, je nevyhnutná úprava a renovácia priestorov školy. Život sa na školských chodbách totiž zastavil v roku 2008.


S rekonštrukciou pomôže Mapei

Nadácia Cvernovka podpísala nájomnú zmluvu na 25 rokov, pričom sa zaviazala preinvestovať v budove školy 390 000 eur v najbližších desiatich rokoch. Dočasným prístreškom ateliérov bude počas rekonštrukcie školský internát.
Od začiatku septembra prebiehajú v bývalých učebniach a laboratóriách intenzívne rekonštrukčné práce. Pomocnú ruku podali nielen dobrovoľníci, ktorí pomáhajú so stavebnými prácami, ale aj spoločnosti, ktoré poskytli stavebný materiál. „Zareagovali sme na výzvu Nadácie Cvernovka. Chceli sme podporiť myšlienku zachovania kreatívneho priemyslu v Bratislave,“ hovorí Miroslav Jaška, generálny manažér Mapei.
Konkrétny koncept budúceho využívania sa kreuje postupne. S určitosťou tu však vznikne areál prístupný verejnosti, v ktorom bude park, športoviská, galéria, priestor pre živú kultúru, obchody s lokálnym dizajnom či gastro prevádzka. „Verím, že v budúcnosti budú mať aj naši partneri možnosť zúčastniť sa školení v tomto kreatívnom areáli a vychutnať si tvorivú atmosféru,“ dodáva M. Jaška.


V prvom kroku sa odstránili plesne

Objekt priemyselnej školy chátral od roku 2008. V opustených triedach a chodbách to nevyzeralo veľmi prívetivo: špina a neporiadok, vyduté parkety, ktoré sa vplyvom vlhkosti zdvihli viac ako meter. Zdraviu nebezpečná bola najmä všadeprítomná pleseň. Tú bolo nevyhnutné odstrániť ako prvú.
Mapei preto odporučil systém, ktorý sa s plesňami vysporiada navždy. Výhodou systému Silancolor® Plus je, že ho možno aplikovať na staré povrchy na stenách v interiéri a exteriéri. V prvej fáze rekonštrukčných prác dodal Mapei prípravok Silancolor Cleaner Plus pre hĺbkové očistenie povrchov napadnutých plesňami. Na očistené steny sa následne aplikoval základný náter Silancolor Primer Plus, ktorý napomáha eliminovať rast plesní a rias na povrchu stien a vyznačuje sa kompatibilitou s finálnymi farebnými povrchovými úpravami. V ďalšom kroku by sa v rámci kompletného systému Silancolor® Plus mala realizovať finálna farebná úprava, odolná proti rastu plesní a rias.
Mapei okrem toho poskytol cementovú vyrovnávaciu maltu Nivoplan Plus, ktorá sa použila na vyrovnávanie stien.


Podporte dobrú vec

Projekt Nadácia Cvernovka môžete podporiť aj vy prispením sumy na:
PRISPEJEM (klik)

Prípadne ak sa chcete stať dobrovoľníkom a aktívne sa zapojiť do prác, prihláste sa na:
DOBROVOĽNÍK (klik)


Viac informácií o projekte nájdete na nadaciacvernovka.sk