Referencia MAPEI - City Arena vracia život do centra

City Arena v Trnave je najmodernejší futbalový štadión na Slovensku. Na nejaký čas bude dejiskom všetkých dôležitých zápasov, vrátane tých reprezentačných. Investor poistil úspech projektu nielen lokalitou v centre mesta Trnavy, ale aj širokými nákupnými možnosťami.

 

Napriek tomu, že futbal má na Slovensku silnú tradíciu, je City Arena len druhý štadión, na ktorom sa u nás v súčasnosti môžu hrať zápasy na medzinárodnej úrovni. Športoví nadšenci veria, že jeho úspešná prevádzka vyšle impulz ďalším mestám, aby budovali nové športové arény.
Futbal neodmysliteľne patrí k Trnave a nový športový stánok tento fakt potvrdzuje. Štadión bol navrhnutý a realizovaný tak, aby spĺňal najprísnejšie parametre a požiadavky UEFA a FIFA. Na prvom mieste sa sledovala bezpečnosť a komfort všetkých návštevníkov. Kapacita štadióna je tesne pod 19 000 miest. Kultivovanosť priestorov a priame napojenie na obchodné centrum a mestské korzo má ambíciu pritiahnuť na futbal aj rodiny s deťmi. 
Súčasťou areálu je dvojpodlažné podzemné parkovisko, hotel, administratívne priestory a obchodné centrum s multikinom. Celý komplex spĺňa štandardy moderných stavieb, vrátane ekologických technológií a energetickej úspornosti.

 

STRATEGICKÁ POZÍCIA

Štadión sa rozkladá na mestskom pozemku s rozlohou približne 3,5 ha. Je priamo vsadený do línie starobylých hradieb, ktoré ohraničujú historické centrum Trnavy. Toto strategické umiestnenie má za cieľ prinavrátiť život do centra mesta a tiež doplniť absentujúce nákupné centrum v tejto oblasti.
Značka Mapei je po celom svete spájaná s aktívnou podporou športu. V Taliansku dokonca vlastní štadión “Mapei Stadium – Città del Tricolore” v Reggio Emilia, na ktorom sa pravidelne hráva jedna z najatraktívnejších futbalových líg sveta Séria A. Aj to bol dôvod, prečo predstavitelia spoločnosti s nadšením prijali spoluprácu s realizačnou spoločnosťou T Design, s.r.o., na výstavbe City Areny. Spoločnosť Mapei na tento projekt navrhla a dodala systémové riešenia pre lepenie obkladových prvkov z keramiky a prírodného kameňa.

 

CITY ARENA – ŠTADIÓN ANTONA MALATINSKÉHO

Priamo v priestoroch štadióna sa pomocou výrobkov Mapei inštalovala dlažba a obklad z gresu vo všetkých tranzitných zónach, vrátane verejných i neverejných vnútorných schodísk. Všetky komunikačné priestory boli navrhnuté a realizované tak, aby sa garantovala maximálna bezpečnosť návštevníkov. Realizátor dokonca dodatočne upravoval schodiskové nástupnice protišmykovou úpravou.
Konštrukcia sociálnych zariadení pre verejnosť je zhotovená z monolitického, hladkého betónu. Realizátor sa po predchádzajúcich skúsenostiach rozhodol zvýšiť prídržnosť lepeného obkladu k monolitickej konštrukcii pomocou Eco Prim Grip, t. j. viacúčelového primeru na báze syntetickej živice, vo vodnej disperzii s obsahom kremičitých plnív a s veľmi nízkym obsahom prchavých organických látok.
Pri realizácii sociálnych zariadení a šatní pre hráčov sa dbalo na dôkladné zabezpečenie ochrany konštrukcie pred degradačnými účinkami vody pomocou aplikácie hydroizolačnej stierky. 
Na inštaláciu gresovej dlažby a obkladu sa na všetkých vyššie spomínaných konštrukciách použila kombinácia Primer G, t. j. základného náteru na báze syntetickej živice vo vodnej disperzii, na zvýšenie prídržnosti (s výnimkou sociálnych zariadení z monolitického betónu) a špeciálneho, cementového lepidla so zníženým sklzom a predĺženou dobou zavädnutia Adesilex P9 (C2TE). Použitím základného náteru sa zjednotila nasiakavosť cementového podkladu a zdokonalila prídržnosť aplikovaného lepidla. 
V celom komplexe sa na výplň pevných škár použil Keracolor FF, t. j. špeciálna, cementová, polymérmi modifikovaná, škárovacia malta, vodoodpudivá s technológiou DropEffect® na výplň škár do 6 mm (CG2). 
Architektmi navrhnutý veľkoformátový keramický obklad v kombinácii s mozaikou podčiarkol výnimočnosť VIP priestorov v skyboxoch. Po ošetrení podkladu penetračným náterom Primer G sa na lepenie obkladových prvkov s rozmermi 600x600 mm odporučil Keraflex Extra S1, t. j. špeciálne, cementové lepidlo so zníženým sklzom a predĺženou dobou zavädnutia, na inštaláciu keramických obkladových prvkov a prírodného kameňa (C2TE S1).

 

CITY ARENA – OBCHODNÉ CENTRUM

Nákupná galéria ponúka na dvoch poschodiach vyvážený mix nájomcov. Architekt dbal na dosiahnutie exkluzívneho vzhľadu interiéru. Tranzitné a spoločenské zóny sú vyhotovené z luxusných keramických obkladových prvkov v trendovom veľkom formáte. Toalety pre zamestnancov i verejnosť sa vyznačujú vysokou kvalitou prevedenia a kombinujú keramiku s interiérovým obkladom z dekoratívneho vysokotlakového laminátu.

 

OBKLAD A DLAŽBA VYROBENÝ PRE CITY ARENU

Na celom projekte City Areny sa inštalovalo približne 30 000 m² obkladov a dlažieb, pričom obkladové prvky s veľkým formátom sa uplatnili na 10 000 m². Architektonický koncept si vyžadoval špecifickú farebnosť i formát jednotlivých prvkov. Špeciálne pre tento projekt ich podľa zadania architektov vyrobil portugalský výrobca keramických obkladov a dlažieb Revigres. 
V zázemí obchodného centra (chodby, skladové priestory) sa na lepenie štandardných obkladových prvkov, ktoré sa dodali v menších rozmeroch (300x300 a 250x600 mm) použila osvedčená kombinácia penetračného náteru Primer G a lepidla Adesilex P9 (C2TE). 
Lepenie veľkoformátového obkladu v priestoroch nákupnej galérie si vyžadovalo použitie lepidiel triedy S1, ktoré sú určené pre tento typ prvkov a zohľadňujú ich vlastnosti a správanie sa v priebehu prevádzky. Z tohto dôvodu sa pri lepení dlažby s rozmermi 1200x600 mm aplikoval Keraflex Extra S1 (C2TE S1), po predchádzajúcom ošetrení povrchu základným náterom Primer G. Rovnako, ako v priestoroch štadióna, aj v celom nákupnom centre sa na škárovanie použila malta Keracolor FF (CG2).

 

VARIABILITA POUŽITÝCH LEPIDIEL

Vo všeobecnosti treba pri výbere správneho lepidla na obkladové prvky zohľadniť mnoho ďalších faktorov. Okrem už vyššie spomínaných formátov, druhu vyhotoveného podkladu, druhu a obkladového prvku je tiež nevyhnutné, prihliadať na zaťaženie priestorov, v ktorých bude dlažba inštalovaná. Priestory zásobovania, plochy pred výťahmi predpokladajú nevyhnutnosť použitia lepidiel s vyššími mechanickými parametrami a zvýšenou dôslednosťou pri lepení (metóda obojstranného lepenia). Po konzultácii s technickým oddelením MAPEI sa v týchto špecifických miestach preto odporučil na lepenie Granirapid, t. j. špeciálne, dvojzložkové, vysokopevnostné, deformovateľné cementové lepidlo na keramické obkladové prvky a kamenné materiály (C2F S1).
Dlažba priamo vo výťahoch sa lepila na kovový podklad pomocou lepidla Keralastic, dvojzložkového polyuretánového lepidla na keramické obkladové prvky a kamenné materiály (R2T).

 

SPOĽAHLIVÝ PARTNER

Montáž 30 000 m² dlažieb a obkladových prvkov trvala realizačnej spoločnosti sedem mesiacov. Aktuálne ešte prebiehajú dokončovacie práce na objekte hotela a administratívnej časti City Areny. Projekt City Arena potvrdil, že Mapei je dlhodobo spoľahlivým partnerom, ktorý je schopný zabezpečiť servis a na mieru šité technické riešenia, bez ohľadu na veľkosť zákazky.  

 

 


TECHNICKÉ ÚDAJE

CITY ARENA – Štadión Antona Malatinského
Rok realizácie: 2013-2015
Technická podpora Mapei: príprava podkladov, hydroizolácia, lepenie obkladov a dlažieb, škárovanie
Mapei koordinátor: Ján Juríček, Martin Kováčik
Investor: City Arena, a. s. (zo skupiny Euro Max Slovakia)
Architekt: Ing. arch. Pavol Adamec
Generálny dodávateľ: ZIPP, a. s., Bratislava
Realizátor: T-Design, s.r.o.
Mapei dodávateľ: MAPEI SK, s.r.o.
Kapacita: 19 000 miest
Parametre: výška – 29 m, dĺžka – 208 m, šírka – 146 m
Investície: 30 mil. eur (z toho Slovenský futbalový zväz 13,5 mil. eur)

CITY ARENA – obchodné centrum
Rok realizácie: 2013-2015
Technická podpora Mapei: príprava podkladov, lepenie obkladov a dlažieb, škárovanie
Mapei koordinátor: Ján Juríček, Martin Kováčik
Investor: City Arena PLUS, a. s.
Realizátor: T-Design, s.r.o.
Mapei dodávateľ: MAPEI SK, s.r.o.
Celková investícia: 80 mil. eur (z toho 30 mil. eur na štadión)
Prenajímateľná plocha obchodných priestorov: 29 500 m²
Podzemné garáže: 960 miest
 

PRODUKTY MAPEI

Príprava podkladu: Topcem, Topcem Pronto, Eco Prim Grip, Planicrete, Primer G
Lepenie obkladov a dlažieb: Granirapid, Adesilex P9, Keraflex Extra S1, Keralastic
Škárovanie a tesnenie škár: Keracolor FF, Kerapoxy, Ultracolor Plus, Mapesil AC, Keracolor SF, Kerapoxy Cleaner

Pre ďalšie informácie navštívte www.mapei.sk