Referencia MAPEI - SOHO Tower

OD SPUSTNUTEJ UBYTOVNE KU KVALITNÉMU MESTSKÉMU BÝVANIU

 

PROJEKTOV NOVOSTAVIEB BYTOVÝCH DOMOV JE V KOMÁRNE AKO ŠAFRANU. O TO OSVIEŽUJÚCEJŠIE JE, AK SA NA ÚČEL VÝSTAVBY REZIDENČNÉHO BÝVANIA VYUŽIJE  POTENCIÁL  CHÁTRAJÚCEHO  OBJEKTU.  POLYFUNKČNÝ  BYTOVÝ  KOMPLEX  SOHO TOWER HO VYUŽIL NAPLNO.

Zdevastovaný „ruský dom“, ktorý desaťročia slúžil na ubytovanie ruských dôstojníkov, nelichotivo vytŕčal uprostred najväčšieho a najstaršieho komárňanského parku Anglia. Prvé plány na obnovu opustenej budovy vznikli už v roku 2000. Napokon muselo prejsť ďalších 13 rokov, kým sa miestnemu developerovi spoločnosti IMMO-MEM, s.r.o., podarilo priviesť na svetlo sveta potenciál tejto chátrajúcej ruiny.

Z citlivého prístupu developera k rekonštrukcii je zrejmé, že ho k lokalite viaže úprimný vzťah. Práve lokalita je najväčšou prednosťou projektu. Umožňuje pokojné bývanie uprostred zelene, ale s vynikajúcou dostupnosťou historického centra mesta, pevnostného systému, občianskej vybavenosti či termálneho kúpaliska s liečivými prameňmi. 

Investor sa zameral na cieľovú skupinu, ktorá hľadá kvalitné mestské bývanie v menšom meste. Tomu zodpovedá aj skladba bytov, ich počet a dispozície, ale aj kvalita použitých stavebných materiálov. 


SOHO TOWER PONÚKA MESTSKÉ BÝVANIE

Polyfunkčná budova SOHO Tower vznikla kompletnou rekonštrukciou pôvodnej ubytovne, ktorá trvala dva roky. Oproti pôvodnej stavbe pribudlo jedno poschodie. Je to vďaka dvom nadštandardným penthousom na 9. podlaží, z ktorých sa naskytá výnimočný panoramatický výhľad na mesto a rieku Dunaj. K nadštandardným bytom s veľkorysou rozlohou 138 m² prináleží aj terasa (80m²), ktorá je oddelená veľkými presklenými stenami.

Spodná časť budovy patrí maloobchodným prevádzkam a službám. Na spodnom podlaží sa nachádza kaviareň a dve obchodné prevádzky. Na navýšenom prízemí je umiestnených 7 komerčných priestorov pre rôznorodé využitie, napr. kancelárie, ale aj služby (kaderníctvo, kozmetika a pod.).

Na zvyšných podlažiach sa okrem penthousov nachádza spolu 42 bytových jednotiek v zložení 14 jednoizbových bytov s rozlohou približne 39 m², 21 dvojizbových bytov s rozlohou od 58 až do 73 m² a 7 trojizbových bytov s rozlohou 91 m². Objekt je čiastočne podpivničený, pričom sa tieto priestory používajú ako sklad. K projektu vznikli aj nové parkovacie miesta, tých je celkovo 36 a 16 samostatných garáží.

V cene každého bytu je zahrnuté štandardné vybavenie: kompletne zariadená kúpeľňa vrátane zrkadla a vodovodných batérií, kuchynská linka, laminátové podlahy a vysokoúsporné konvektory. Ku každému bytu prináleží minimálne jeden balkón. 


KĽÚČOVÁ REFERENCIA MAPEI

Pri rekonštrukcii sa kládol dôraz na energetické úspory, najmä z dôvodu dosiahnutia nízkych prevádzkových nákladov. Celý exteriér bytového domu je zateplený kvalitným tepelno-izolačným systémom. Osadili sa aj plastové okná najvyššej kvality. Vykurovanie je zabezpečené prostredníctvom úsporných elektrických vykurovacích konvektorov.

Pre spoločnosť Mapei ide o významnú referenciu, keďže sa na stavbe uplatnil kompletný systém výrobkov stavebnej chémie. Investor stavil na kvalitu. „Bola to jedinečná zákazka, v ktorej išlo v prvom rade o kvalitu. Dodali sme kompletné systémové riešenie,“ hovorí Martin Bokroš, obchodno-technický zástupca Mapei.

V exteriéri sa realizoval kompletný kontaktný zatepľovací systém MAPETHERM s tepelnoizolačnými panelmi z polystyrénu. Na balkónoch sa použil kompletný systém Mapei pre hydroizoláciu balkónov a terás. V interiéri MAPEI poskytol produkty pre realizáciu keramického obkladu a dlažieb vo všetkých kúpeľniach, ako aj vo vstupných priestoroch a na schodisku.


FASÁDA AKO ŠTÝLOTVORNÝ PRVOK

Fasáda je najvýraznejším prvkom modernizovanej budovy. Zábradlie balkónov v bielom farebnom prevedení v určitých miestach prepája jednotlivé podlažia. Dynamika zábradlia prepožičiava žiarivo zelenej fasáde jemný futuristický nádych, zároveň však dotvára okolité prírodné prostredie. 

Originálna farebnosť povrchovej úpravy fasády bola najsilnejším argumentom pre výber systému s prémiovou povrchovou úpravou SILANCOLOR TONACHINO. Lepený fasádny systém s dodatočným mechanickým kotvením pozostával z lepidla MAPETHERM AR2, tepelnoizolačnej vrstvy na báze EPS, sklotextilnej mriežky, penetračného náteru SILANCOLOR BASE COAT, finálnej povrchovej omietky SILANCOLOR TONACHINO (povrchová úprava na báze silikónov vo vodnej disperzii, hladená  štruktúra, zrnitosť 2 mm).


PREPOJENIE INTERIÉRU S PARKOM

V každom byte poskytuje balkón výnimočné prepojenie interiéru s okolitým parkom. Bolo preto nevyhnutné zabezpečiť všetky balkóny tak, aby si vonkajšie pochôdzne plochy zachovali odolnosť a dlhú životnosť aj pri nepriaznivých poveternostných podmienkach. Mapei odporučil rokmi overený systém hydroizolácie MAPELASTIC, dvojzložkovú cementovú stierku s obsahom jemne triedeného kameniva, špeciálnych prísad a syntetických polymérov rozpustných vo vodnej disperzii. Po vytvrdnutí vytvorí veľmi pružnú a nepriepustnú vrstvu, ktorá zabráni vode preniknúť do spodných vrstiev konštrukcie. Miesta prestupov konštrukcií sa vodotesne zabezpečili pomocou pogumovaného pásu MAPEBAND

Hydroizolačná stierka sa naniesla na podklad vyspádovaný pomocou rýchloschnúceho poteru TOPCEM PRONTO. Vyzretý a pripravený podklad sa ošetril univerzálnym primerom ECO PRIM GRIP, ktorý sa vyznačuje veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok.

Na vyzretú hydroizolačnú membránu sa lepila keramická dlažba pomocou cementového lepidla Keraflex so zníženým sklzom a s predĺženým časom zavädnutia. Finálne úpravy sa vykonali pomocou normálne tuhnúcej cementovej škárovacej malty KERACOLOR FF s obsahom polymérov a s účinkom DropEffect®. Dilatačné škáry sa vyplnili silikónovým tmelom MAPESIL AC.