Referencia MAPEI - THERMALPARK ŠÍRAVA

ZDRAVÁ VODA LÁKA NA ZEMPLÍNSKU ŠÍRAVU

 

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA PATRILA V DRUHEJ POLOVICI 70. ROKOV 20. STOROČIA K NAJVYHĽADÁVANEJŠÍM TURISTICKÝM DESTINÁCIÁM V ČESKOSLOVENSKU. DRUHÁ NAJVÄČŠIA VODNÁ NÁDRŽ NA SLOVENSKU PRILÁKALA POČAS NAJÚSPEŠNEJŠÍCH  SEZÓN VIAC AKO MILIÓN REKREANTOV. SO ZNÍŽENÍM KVALITY VODY A OTVORENÍM HRANÍC ZAČALA JEJ SLÁVA UPADAŤ. DNES MÁ OPÄŤ ČO PONÚKNUŤ SVOJIM NÁVŠTEVNÍKOM – ZDRAVÚ VODU V THERMALPARKU ŠÍRAVA..

Thermalpark Šírava, v rekreačnej oblasti Kaluža, na brehu Zemplínskej šíravy ponúka relax pre všetky vekové kategórie, vo vnútorných i vonkajších bazénoch. Od tejto jesene je v priestoroch aquaparku v prevádzke aj prémiové wellness centrum. 
Aquapark zaujme svojím architektonickým stvárnením, ktoré je inšpirované okolitou prírodou. Budova je citlivo zasadená do prostredia, s ktorým je prepojená cez viaceré architektonické prvky, napríklad organické tvary okien. Dizajn i koncept aquaparku sú inšpirované najlepšími aquaparkmi v Európe. Investori stavili na relaxačnú funkciu zariadenia, vynechali tobogány a pre dostatočnú výdatnosť prameňa zrealizovali vonkajší termálny bazén. Jozef Lesník, vedúci projektu Thermalpark Šírava, vysvetľuje myšlienku stavby aquaparku svetovej úrovne práve na Zemplínskej šírave nasledovne: „Máme najzdravšiu vodu, ale aj nádhernú prírodu. Navyše, žiadny aquapark nemá v okruhu 100 km až 5 pamiatok zapísaných v UNESCO.“Okrem tradičnej rodinnej klientely má aquapark ambíciu poskytnúť prvotriedne služby aj pre firemných zákazníkov. Objekt disponuje dokonca prednáškovou miestnosťou s vlastnou šatňou a priamym prístupom na terasu s vírivou vaňou.


ODDYCH VNÚTRI AJ VONKU

Veľkorysý priestor vnútorných bazénov sa cez veľké presklené plochy otvára do krajiny a ponúka upokojujúci výhľad na Zemplínsku šíravu. Príjemné béžové tóny veľkoformátového obkladu podčiarkujú naturálny charakter interiéru. Celkový dojem prirodzene dotvára strop s veľkým preskleným svetlíkom. Dlhá diskusia o výbere finálnej povrchovej úpravy stropu viedla napokon k riešeniu, ponechať surový podhľadový betón, ktorý sa skombinoval s bielymi panelmi pohlcujúcimi hluk. 
Vo vnútornej časti vodného sveta sa nachádzajú štyri bazény – masážny, vlnový, relaxačný a detský. Na zhotovenie nerezových bazénov sa použila nerez najvyššej akosti. Po polkruhu bazénovej  auly  sa  tiahne  priestranná  pavlač  s  ležadlami.  Tu sa nachádza aj vstup do wellnesscentra. Uprostred bazénovej auly sa pravidelne konajú rozmanité animačné programy pre deti a dospelých, pričom nejde len o vodné aktivity. 
Vo  vonkajšej  časti  vodného  sveta  možno  nájsť  oddychový, masážny, plavecký bazén a pýchu domácich: bazén s termálnou vodou, ktorá sa sem privádza priamo z miestneho geotermálneho vrtu. 


ZDRAVÁ VODA – ŽIVÁ VODA

Thermalpark Šírava je jediné turistické miesto na Zemplíne, ktoré sa môže pýšiť využitím geotermálnej vody. Jedným zo základných impulzov na výstavbu projektu bola existencia geotermálneho vrtu GTH-1, ktorý zásobuje vonkajší bazén vodou s blahodarnými účinkami. Voda z vrtu má takmer identické zloženie ako vychýrená voda zo Sobraneckých kúpeľov. Je vhodná na liečbu kĺbových a kožných ochorení. 
V Thermalparku Šírava sú nekompromisní ku kvalite vody v bazénoch a k jej šetrnej úprave. Všetky bazény, okrem termálneho, sa napúšťajú nechlórovanou vodou zo studní. Z rovnakej vody sa varí napríklad aj pivo Šariš. Voda sa následne upravuje jednou z najmodernejších technológií – membránovými elektrolýzami CHLORINSITU III. Priamo v aquaparku sa zo soli, pomocou elektrolýzy, vyrába ultra čistý roztok chlórnanu sodného, ktorý má dezinfekčné účinky a zároveň zabraňuje prenikavému zápachu chlóru, nedráždi oči ani pokožku. V nasledujúcej sezóne sa investori zamerajú na revitalizáciu vonkajšieho prostredia aquaparku a na vytvorenie pláže na brehu Zemplínskej šíravy. Vo vzdialenej budúcnosti sa areál pravdepodobne rozšíri aj o ubytovacie kapacity.


KVALITA V KAŽDOM DETAILE

Prístup investorov ku kvalite realizácie tejto stavby bol rovnako ukážkový, ako ich starostlivosť o kvalitu vody. V procese plánovania i realizácie sa kládol dôraz na kvalitu a na výber stavebných materiálov. Rozhodnutia o výbere konkrétneho riešenia sa prijímali až po dôkladnom zvážení všetkých alternatív. Hlavným manažérom a autorom projektu je Jozef Lesník, ktorý patrí aj k jedným z investorov tohto projektu. Thermalpark Šírava sa staval dva a pol roka z čisto súkromných investícií šestnástich investorov. 
Spoločnosť Mapei vstúpila do prípravy rok pred začatím stavebných prác. Navrhnutý systém lepenia obkladov a dlažieb v priestoroch zemplínskeho aquaparku patrí medzi špičkové riešenia Mapei. „Ide o výnimočnú stavbu, na ktorej investor v záujme získania maximálnej kvality v plnom rozsahu akceptoval a realizoval návrh nami odporúčanej systémovej skladby výrobkov. Je to krásna zákazka,“ teší sa Martin Čopko, obchodno-technický zástupca Mapei, ktorý bol za projekt zodpovedný.


POUŽITÉ VÝROBKY MAPEI

Všetky vodorovné aj zvislé betónové plochy v priestoroch aquaparku sa vyrovnali pomocou MAPEGROUT TIXOTROPNÝ - cementovej tixotropnej malty vystuženej vláknami s kontrolovaným zmrašťovaním. Na konečné vyhladenie opravovaných povrchov sa zvolil MAPEFINISH - dvojzložková, cementová malta na finalizáciu betónových povrchov. Rovnaký výrobok bol použitý i pri vyhladzovaní stropov. 
Pre dlhodobé zabezpečenie životnosti povrchov okolo vnútorných i vonkajších bazénov a na dosiahnutie dokonalej vodotesnosti bolo nevyhnutné, ošetriť celý povrch vhodnou hydroizolačnou vrstvou. Pre tento účel bola navrhnutá MAPELASTIC - dvojzložková, vysoko pružná, cementová malta, aplikovaná v minimálnej hrúbke 2 mm. Pre dosiahnutie vyšších finálnych parametrov sa odporučil zapracovať do prvej vrstvy hydroizolačnej membrány MAPETEX SEL - netkaná, makroperforovaná, polypropylénová textília, odolná proti pôsobeniu alkalických vplyvov, určená  k vystužovaniu hydroizolačných membrán. Správne utesnenie detailov umiestnených v konštrukcii (kontrolné škáry v poteroch, prestupy a styk podlaha–stena, stena-stena alebo dvoch rôznych materiálov) sa zabezpečilo použitím pružného gumového pásu  MAPEBAND.  
Na inštaláciu obkladových prvkov z keramiky sa odporučil KERAFLEX MAXI - špeciálne, deformovateľné lepidlo so zníženým sklzom a predĺženou dobou zavädnutia (C2TE S1 v súlade EN 12004).
Výplň škár na plochách nadmerne namáhaných vodou sa realizovala s použitím KERAPOXY - dvojzložkovej, kyselinovzdornej, epoxidovej škárovacej malty  pre šírku škáry min. 3 mm. Vyznačuje sa vysokou mechanickou pevnosťou a odolnosťou proti chemickým vplyvom. Poskytuje škáre dlhodobú farebnú stálosť. V priestoroch šatní, chodieb a hygienických miestností, kde sa nepredpokladá trvalý kontakt s vodou, sa škáry vyplnili s ULTRACOLOR PLUS - špeciálnou, polymérmi modifikovanou, rýchloschnúcou, cementovou škárovacou maltou pre šírku škáry od 2 do 20 mm,  odolná proti vode (Technológia Drop Effect®) a s protiplesňovým účinkom (Technológia BioBlock®). V súlade s normou EN 13888 je klasifikovaná v triede CG2 WA. Medzi ďalšie výhody pri aplikácií týchto výrobkov patrí veľmi krátky čas vyzrievania a urýchlenie času uvedenia priestorov do plnej prevádzky. 
Dilatačné škáry v nalepených obkladových prvkoch a prestupy v konštrukcii sa vytesnili s použitím MAPESIL AC - acetátového, silikónového, tesniacého tmelu, bez obsahu rozpúšťadiel, odolný proti plesniam s technológiou BioBlock® a nízkym modulom pružnosti. Niektoré z detailov na stavbe sa vytesnili aj s použitím MAPEFLEX PU45 - jednozložkového, tixotropného, rýchlotvrdnúcého polyuretánového, tesniacého, tmelu s vysokým modulom pružnosti.


WELLNESS CENTRUM PRE NÁROČNÝCH 

V Thermalparku Šírava nedávno otvorili aj priestory wellness centra so špičkovými službami. Okrem vírivých bazénov sa tu nachádza dispozične veľkoryso navrhnutá saunová zóna, ktorá ponúkne skutočný zážitok zo saunových ceremoniálov. Koncept saunovania v tomto wellness centre pomohli priviesť do života slovinskí odborníci. Okrem bylinkovej sauny, parnej sauny a infrasauny si tu, podľa slov investora, možno vychutnať pobyt v najlepšej fínskej saune v Českej a Slovenskej republike. Samozrejmosťou je relaxačná zóna, kde si možno oddýchnuť na ležadlách s výhľadom na Zemplínsku šíravu a pohorie Vihorlat. 
V blízkej budúcnosti plánujú v duchu tradície kúpeľníctva zaviesť aj špeciálne procedúry na zmiernenie príznakov psoriázy. Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži.