Referencia MAPEI - Zámocký hotel THE GRAND VÍGĽAŠ

DRAK SA VRÁTIL DO VÍGĽAŠA

 

PO ROKOCH CHÁTRANIA SA NA VÍGĽAŠSKÝ ZÁMOK VRACIA ŽIVOT, ŠĽACHTA I DRACI. ZÁMOCKÝ HOTEL THE GRAND VÍGĽAŠ**** PONÚKA SVOJÍM HOSŤOM ŠPIČKOVÉ HOTELIERSKE SLUŽBY OZVLÁŠTNENÉ HISTORICKOU ATMOSFÉROU TOHTO MIESTA.

Zámocký hotel The Grand Vígľaš**** nájdete ukrytý v zeleni neďaleko Zvolena. Po dlhých rokoch chátrania sa zámok podarilo zrekonštruovať doslova v rekordnom čase. Dnes sa vo Vígľaši stretáva gotická časť s barokovou, miesi sa tu však aj niečo z renesancie. Slohy plynulo prechádzajú jeden do druhého, presne tak ako kedysi preberali zámok šľachtické rody, ktoré ho postupne prestavovali.


ZÁMOK PRE ZÁŽITKY

Vígľašský zámok, ako jediný na Slovensku, umožňuje ubytovať početnú klientelu priamo v priestoroch zámku. Kráľovskú hostinu si možno vychutnať v reštaurácii, ktorá ponúka pohodlné stolovanie pre 120 hostí. Okrem bohatej výzdoby vrátane ľalií – symbolu kráľovského rodu Anjouovcov, ktorému zámok vo Vígľaši, patríl tu možno obdivovať prekrásny obrovský krb.
O zámok sa prirodzene začali zaujímať nielen spoločnosti, ktoré majú záujem organizovať tu konferencie a obchodné stretnutia, ale aj budúci novomanželia. Priestory zámku umožňujú usporiadať výnimočný obrad priamo v zámockej kaplnke alebo vo veľkej, či malej rytierskej sále, nádherných obradných sálach s veľkými oblúkmi v historickom štýle. Všetky sobotné termíny sú už však na rok dopredu rezervované. 


POSTUP REKONŠTRUKCIE

Od druhej svetovej vojny, kedy zámok vyhorel, sa na tomto mieste nachádzala len ruina. Nový majiteľ získal zámok v roku 2007 od obce Vígľaš, pričom sa zaviazal k jeho rekonštrukcii. Investícia vo výške 16 miliónov eur bola čiastočne krytá aj z prostriedkov eurofondov (6 miliónov eur). Pod dohľadom odborníkov z pamiatkových úradov sa v roku 2009 začala rekonštrukcia hradného opevnenia, priľahlých bášt a zámockého objektu. „Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v roku 2013 a  v roku 2014 sa stal zámok oficiálnym sídlom Rádu mečov kruhu. Považujem to za obrovskú rýchlosť, aj vzhľadom na to, že išlo o historickú pamiatku“ hovorí Branislav Lupták. 
Vzhľadom na to, že z pôvodného zámku zostali len ruiny, musel sa zámok postaviť doslova nanovo. Na získanie čo najvernejšej podoby zámku zo začiatku 20. storočia sa postupovalo podľa dobových záznamov a nákresov z budapeštianskych archívov. Podľa pôvodného pôdorysu sa zachovali dve nádvoria, veže a bašty spolu s počtom podlaží. Prvé nádvorie je prístupné verejnosti. Kaplnka je na pôvodnom mieste, kde skutočne kedysi zámocká kaplnka stála. Vnútorné nádvorie je k dispozícii pre hotelových hostí. Pri rekonštrukcii sa použil aj pôvodný materiál zo zrúcanín, zachované pozostatky sú zakomponované do stavby, napríklad v rytierskej sále i v kaplnke. Strecha je pokrytá kamennou bridlicou, historickou strešnou krytinou. Výhodou pre súčasných návštevníkov je, že 
v zámku sa kúri komfortne, vlastnou kotolňou.
Šľachtický pôvod majiteľa mal vplyv aj na súčasný charakter tohto, kedysi významného šľachtického sídla. Sošky drakov v rôznych podobách sa ako dekorácia objavujú v celom zámku. „Ide o uctenie si histórie tohto miesta a predovšetkým panovníka Žigmunda Luxemburského, ktorý založil Rád draka v Uhorsku, elitné zoskupenie panovníkov a vládcov či už regiónov alebo kráľovstiev vtedajšej Európy. Údajne boli do tohto uzavretého zoskupenia inaugurovaní práve na Vígľašskom zámku,“ vyťahuje historickú pikantériu marketingový manažér zámku Branislav Lupták.


MAPEI POMOHOL OŽIVIŤ HISTÓRIU

Kvalita a predchádzajúce skúsenosti so značkou Mapei presvedčili majiteľov, aby sa na túto značku spoľahli aj pri rekonštrukcii Vígľašského zámku. Výrobky a systémové riešenia Mapei sa uplatnili na mnohých konštrukciách zámku, vyzdvihneme tie najdôležitejšie.


KOMPLETNÉ RIEŠENIA PRE LEPENIE KERAMICKÝCH OBKLADOV

Hostia sa môžu ubytovať v šesťdesiatich, štýlovo zariadených izbách na troch poschodiach a v bašte. Ich rozmiestnenie vychádza z pôvodného pôdorysu miestností zámku. Najväčší zážitok ponúka ubytovanie v deluxe apartmánoch a izbách, v ktorých tróni obrovská posteľ s baldachýnom. Štandardné izby sa nachádzajú v podkroví, pričom sú zariadené v súlade s historickou atmosférou zámku.
Zážitok z vodného relaxu navodí nielen originálna kúpeľňa, iná v každej deluxe izbe, ale aj wellness centrum v pivničných priestoroch zámku. Okrem bazéna a vírivej vane sú k dispozícii fínska a parná sauna. Kúpeľne a wellness centrum sú rozdielne priestory, spája ich však potreba ochrany pred účinkami nadmernej vlhkosti. Skladba systému pre lepenie keramickej dlažby a obkladu je preto v oboch prípadoch rovnaká.
Pripravený podklad sa najskôr ošetril použitím Primer G - základným náterom na báze syntetickej živice vo vodnej disperzii, s veľmi nízkym obsahom prchavých látok (VOC). Pri izolovaní plôch kúpeľní sa použil Mapegum WPS - pružná, tekutá, rýchloschnúca membrána na izolovanie povrchov v interiéri. Styk vodorovných a zvislých konštrukcií (stena – podlaha, stena – stena) sa ošetrili gumovou páskou Mapeband, zapracovanou do prvej vrstvy hydroizolácie. Po vyschnutí prvej vrstvy sa naniesla ďalšia vrstva tak, aby konečná hrúbka membrány bola min. 1 mm. 
Po vyzretí (po cca 24 hodinách) sa pristúpilo k inštalácii keramických obkladov a dlažby. Pre tento účel sa odporučil Adesilex P9 - špeciálne, cementové lepidlo na obkladové prvky z keramiky a kameňa, so zníženým sklzom a predĺženou dobou zavädnutia (C2TE v súlade s EN12004). Na výplň pevných škár sa použil Ultracolor Plus - polymérmi modifikovaná, cementová škárovacia malta pre výplň škár v šírke od 2 do 20 mm, s technológiou BioBlock® a DropEffect® (CG2 WA v súlade EN 13888). Správne navrhnutý systém kúpeľní zahŕňa vhodnú pružnú výplň škár. Pre tento typ aplikácie sa použil Mapesil AC - acetátový, silikónový, tesniaci tmel, bez obsahu rozpúšťadiel, odolný proti plesniam s technológiou BioBlock® a nízkym modulom pružnosti.


PRESVETLENÉ CHODBY 

Hostia sa zámkom pohybujú dlhými presvetlenými chodbami, ktoré sú pokryté kobercom. Steny chodby na prízemí sú dekorované replikami stredovekých zbraní, ktoré sa viažu k histórii zámku. Repliky zbraní sa tiež nachádzajú v malej a veľkej rytierskej sále. Nielen v exkluzívnej reštaurácií, na chodbách, ale aj v štandardných izbách sa koberce lepili s použitím Ultrabond Eco VS90 - rýchlotvrdnúceho, univerzálneho akrylového lepidla vo vodnej disperzii s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok (VOC).


KONGRESOVÁ SÁLA PLNÁ DENNÉHO SVETLA

Veľká kongresová sála so žiarivou podlahou z bieleho veľkoformátového obkladu a celopresklennou stenou má kapacitu až 200 ľudí. Okrem toho, možno na obchodné stretnutia využiť aj menšiu sálu s kapacitou 50 ľudí alebo salóniky, ktoré kombinujú dobové prvky s moderným zariadením. 
Do veľkej kongresovej sály preniká cez celopresklennú stenu otočenú do masívneho skalného vrchu denné svetlo. Keramická dlažba v konferenčnej miestnosti je pomerne netypická. Treba však uznať, že veľkoformátová dlažba v bielej farbe pôsobivo presvetľuje priestor. Inštalácia obkladových prvkov veľkých rozmerov vyžaduje všeobecne vysokokvalitnú prípravu podkladu. Nedokonalosti vzniknuté v mieste kontrolných škár po vyhotovení cementových poterov bolo nevyhnutné najskôr opraviť. Na tento účel sa použil Mapefill - tekutá, expanzívna, cementová malta. 
Pri realizácii veľkoformátovej dlažby odporúča spoločnosť Mapei profesionálne riešenie, ktoré znamená vždy pridanú estetickú hodnotu, bez obmedzenia funkčnosti. Mapetex systém umožňuje lepiť veľkoformátovú dlažbu v celej ploche, bez priznania pôvodných dilatačných škár umiestnených v podkladnej vrstve. Systém pozostáva z inštalácie Mapetex Vlies - špeciálnej netkanej textílie zapracovanej do systémového lepidla Keraquick + Latex Plus - vysokodeformovateľného, rýchlotvrdnúceho, cementového lepidla so zníženým sklzom (C2FT S2 v súlade s EN 12004). Po vytvrdnutí vrstvy (cca 3 hodiny) sa na takto pripravený podklad lepila keramická dlažba s použitím Keraflex Maxi S1 - deformovateľného, cementového lepidla so zníženým sklzom a predĺženou dobou zavädnutia (C2TE S1 v súlade EN 12004). V položenej dlažbe sa pevné škáry šírky 3 mm vyplnili cementovou škárovacou hmotou Ultracolor Plus, obvodové a dilatačné škáry sa vytesnili v odporučenom rastri 5 x 5 m silikónovým tesniacim tmelom Mapesil AC.